MEİS ADASI


Meis Adası bir diğer adıylada Kastellorizo,Akdeniz`de Kaş açıklarında diyemiyorum çünkü Kaş`a okadar yakınki ben en iyisi Kaş kıyılarında diyeyim,Yunanistan`a bağlı küçük ve şirin bir ada kasabasıdır.Kaş`tan sadece 1300 m uzaklıktadır.Bir deyişe görede yunanca yazımı meigist olan meisin yunanca anlamı gözdür.Bizim Kaşımızda adeta bir kaş gibi adayı çevrelemektedir.Yani kaşla göz misali(Kaş-Meigist)...

Kaş`ın tam karşısında,adeta Kaş`la iç içe olan bu ada şirinliği ve muhteşem doğasıyla yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.Adanın yerli nüfusu çoğunlukla yaşlılardan oluşmaktadır,bilindiğincede adada yaşamın devam etmesi için ada sakinlerine yunan devleti tarafından belli bir ödenek verilmektedir.Kış aylarında adanın nüfusu 500-600 civarlarında olup yazları bu sayı 1000-1200 ciavarına ulaşmaktadır.Ada sakinleri kişisel ihtiyaçalarını her cuma Kaş`a gelip ordan yaptıkları alışverişlerle gidermektedir.Kaş halkı ve Meis Adası sakinleri arasında iki ülkeye örnek olacak kadar çok güzel ve sıcak bir ilişki vardır.Kaş`tan hergün,Kekova`dan ise isteğe bağlı özel olarak Meis Adasına günübirlik veya yatılı gezi amaçlı tekne turları yapılmaktadır.

Meis Adası

Sizde Meis Adası gezintisi yapmak isterde bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız bizle iletişim kurmanız yeterli olacaktır.. Not: Meis Adasına gidebilmeniz için pasaport ve vize almanız gerekmektedir. (Yeşil Pasaport`ta yeterlidir.)